Topinambury neboli slunečnice hlíznatá

 

Topinambur , chceteli slunečnice hlíznatá. Jedná se o vytrvalou , nenáročnou rostlinu , která se hojně v přírodě vyskytuje jako plevel. nalézt ji můžete v mokřinách , u potoků , podél řek či na jiných místech s dostatkem vláhy.

Málokdo v dnešní době ví , co to topinambur vůbec je , k čemu se to používá a v neposlední řadě jak vůbec vypadá.

Topinambura hravě strčí do kapsy jiné okopaniny či zelenou píci svým ibsahem vitamínů a minerálních látek. Také obsahují inulit , to je velice lehce stravitelný druh cukru.

Pěstování Topinambur:

Topinambury jsou velmi nenáročná rostlina , spokojí se i s chudší půdou na živiny. Topinambury se sází do hloubky cca 5 cm . Vzdálenost rostlin od sebe se odvíjí od záměru pěstování. Jestliže chcete pěstovat topinambury pouze na zelené krmení pro králíky , můžete je osázet hustě. Pokud ale chcete topinambury pěstovat především pro hlízy , doporučuji je Dávat od sebe cca 20 cm , aby měly dostatečný prostor pro tvoření hlíz. Jak je již výše psáno , jedná se o tzv. plevel , stačí nechat v zemi kousek kořínku a druhý rok j z toho další rostlina , takže pokud uvažujete osázet nějaký ten záhonek , až se Vám topionamury rozrostou , velmi špatně se jich potom zbavíte.

Zálivka je u topinambur velmi důležitá , no důležitá , jak se to vezme. Pokud budete topinambury pěkně zalévat , rychle porostou a budete mít i pěkné hlízy. Pokud je nebudete chtít zalévat , nevadí , ale budete se muset spokojit s menší výtěžností jak zelené píce , tak hlíz.

Hlízy topinambur se sází budď brzy na jaře ( březen ) nebo později na podzim ( listopad ). Hlízy není potřeba na zimu vykopávat , uplně v pohodě přezimují i ty největší mrazy.


Krmení králíkům:

Listy topinambur mají sladkou chuť , můžete vyzkoušet. Králíkům můžete zkrmovat jak listy se stonky , tak i hlízy. Listy topinambur obsahují velké množství minerálů a vitamínů a tak je můžete předkládat bez obav i mladým , kteří právě vylezou z hnízda , je to jedna z mála rostlin , kterou tykto malý králíci mohou bez obav konzumovat. Je prokázáno , že mladí králíci krmení topinamburami mají lepší váhové přírustky , netrpěj nemocemi a mají silnou imunitu.

Taktéž se nemusíte obávat zkrmovat mokré topinambury , vše je bez problému.

Topinambury zastřihujeme přibližně na 3 patra , v místě střihu se opět rozvětví a dá více zelené píce. takto krmíme od jara až do listopadu.

Samozřejmě že můžete zkrmovat i hlízy topinambur , stačí opláchnout od hlíny a dát králíkům do kotce.

 

Sušení přebytků topinambur:

Vyrostlo Vám toho více než jste schopni zkrmit. Nevadí , topinambury nastříhejte , dejte do snopce po 5-10 rostlinách a zavěste do tmy na dobře větranou půdu špičkami dolů. je také dobré špičky ustřihnout , kvůli schnutí , protože topinambury obsahují hodně vody. Takto si můžete nasušit dávku vitamínů pro zimní období.

Uvidíte jak budou králíci štěstím bez sebe.