Chov křepelek - stručně o chovu

 

1.     Chov křepelek

2.     Ustájení křepelek

3.     Krmení křepelek

 

 

1.     Chov křepelek

Křepelka Japonská se řadí do hrabavé drůbeže. Je to taková zmenšená slepice. Většina Japonských křepelek začíná snášet již v 6-7 týdnu života.Váha vajíček se pohybuje okolo 12-ti gramů , může být i více.

Křepelky mají v dospělosti kolem 120 -150 gr , ale já mám v chovu i jedince , kteří mají i 400 gramů a snášejí 16-ti až 20ti gramová vajíčka.

Výhoda je, že křepelky nepotřebují kukaně jako slepice , vajíčka snášejí normálně na podestýlku.

Křepelky je také velmi náročná co se týče teploty. Pokud chcete docílit celoroční snášky , musíte jí neustále udržovat teplotu mezi 18-ti až 22 stupni celsia. Výkyvy výše či níže se promítne na snášce. Já mám křepelky ustájené ve vnitřní králíkárně a nesli mi krásně jak při 33. stupních tak při 10-ti stupních.

Křepelky by také měli mít pravidelný světelný režim , přes léto stačí přirozené světlo od rána do večera , ale v zimě je nutnost přisvítit kvůli snášce.

Rozpoznání pohlaví mezi Japonskými křepelkami je také velmi těžké.

 

Hodně chovatelů je dá všechny do jedné ubikace a poté , jak kohoutcii řvou , tak je vytřiďuje.
Poznat se to dá také podle hrudi křepelky , kohoutci mají hruď takové lososové barvy s oranžovou podkovou a slepičky jsou na hrudi hodně kropenaté , dá se to také poznat podle kloaky , když se u kohoutka zmáčkne , vyleze taková bílá pěna ( semeno )  kdežto u slepičky ne.

 

 

 

2.     Ustájení křepelek

Křepelky můžete mít ustájené několika způsoby. Buď ve voliéře , králíkárně nebo ve speciální klícce pro křepelky.

Pamatujte však , že jak se Vám křepelka dostane do volného prostoru , okamžitě zdrhne , tedy ulítne. Je tedy nutné je mít celoročně zavřené.

Asi teď po předešlé větě přemýšlíte , jak je můžu mít ustájené v králíkárně , když tak rády utíkají , ono ze začátku velmi vylítávali z kotce , ale tak po 2-měsících si tam zvyknou a nikam se jim chtít nebude . Všude píší , že se křepelka nedá ochočit že jsou strašně plaché , ale opak je pravdou , pokud se o ně velmi dobře staráte , mluvíte na ně , tak se Vám ochočí , já osobně už mám v chovu kolem7-mi slepiček , které si můžu vzít na ruku a hladit je jako holoubě a oni se ani nehnou ani nikam neulítnou.Je to takové zajímavé oproti tomu , co se píše všude na internetu. Tak a teď šupem k ustájení.

Já osobně je mám ustájené takto.

Mám velkou zateplenou kůlnu a v té kůlně obrovskou králíkárnu. Křepelkám se vyčlenil  6 kotců. Kotce jsou velikosti : hloubka 70 cm , šířka 60 cm a výška 50 cm. V takto velikém kotci jich mám 6-8 ks. Vím že by se do tohoto prostoru vešlo klidně 20 ks , ale nemám rád takové ty přepěchované klece jako ve velkochovech , takhle mají alespoň holky volnost , mohou hraba nebo se popelit.

Podlahu mám udělanou betonovou z důvodu velmi dobrého čištění a dezinfikování. Jako podestýlku používám hobliny nebo piliny , hovínka se v nich krásně obalí a holky nemají špinavé pařátky.

3.     Krmení křepelek

Křepelka , jak už jsem psal patří do hrabavé drůbeže. Její jídelníček je tedy podobný klasickým slepicím chovaným na českých dvorcích.

Všude na internetu se dočtete , že jim musíte dávat jen směs a vodu aby Vám snášeli. Není to pravda a v následujícím textu Vám popíši , jak krmím křepelky já.

Takže jako hlavní složku by měly křepelky mít granulovanou směs N1. Tato směs obsahuje vše potřebné pro život křepelky a její velkou užitkovost. V obchodech se můžete setkat buď s granulovanou směsí a nebo se sypkou směsí. Můj názor je , že granulovaná směs je nejlepší , jelikož jí slepičky neplýtvají , když jim totiž dáte sypkou , budou vám ji vyhrabávat a budete mít zbytečné ztráty na krmivu.

Dále křepelkám přidávám zvlášť do mističky pšeničný šrot obohacený. Slepičky si rády přizobnou nějakou tu změnu a rády ho konzumují. Do šrotu také přidávám vitamíny pod názvem Plastin. Plastin vyrábí společnost BIOVETA a.s. a jsou to sypké vitamíny , které se přidávájí do krmiva a vmíchají se tam. Tento přípravek není vůbec drahý , 1 kg stojí cca 40 Kč a vydrží na hodně dlouho.

Dále křepelkám uděláte obrovskou radost když jim nasekáte sekačkou čerstvou trávu. Je to krásný pohled , jak se na ni vrhnou jako piraně a úplně se o ni perou. Já jim jí sekám 2x denně a vůbec nemám ubytek na snášce , ba naopak. Tráva je pro křepelky další zdroj vitamínů a minerálů a určitě prospěje jak slepičkám tak i k lepší kvalitě vajíček.

Ještě nesmím zapomenout na písek. Křepelky by měly mít neustálý přístup do nějaké větší a mělké misky s říčním pískem. Slepičky malá zrníčka písku konzumují a ten jim v trávícím traktu pomáhá pro správné trávení a zažívání. Určitě jim ho nezapomeňte dát , budou lépe prospívat.

Samozřejmě že křepelkám můžete podávat jakoukoli zeleninu či ovoce , je to pro ně taktéž zdroj vitamínů a minerálů. Slepičky se alespoň zabaví vyzobáváním. Křepelky také velmi rády příjmaji  listový salát či ptačinec. Ti moje se po něm mohou utlouct.

Nedoporučuji ale křepelkám dávat zbytky od oběda či večeře. Křepelky po tomto mohou mít zdravotní potíže s trávení a to se samozřejmě negativně promítne na snášce.

 

Tak to by bylo asi vše ke křepelkám , když se budete chtít na něco zeptat , můžete mi napsat na E-mil: chov-kraliku@email.cz