Porážka králíků

Jestliže nám má náš chovanec poskytnout maso a kožku , musíme ho nejdříve porazit. Asi 2 až 3 týdny před porážkou poněkut změním krmnou dávku co do složení , měli bychom se hlavně vyvyrovat granulím s léčivy , různým přípravkům jako je Acidomid nebo Rabittin. Není takí vhodné podávat jakékoli léky.

Asi 20-24 hodin před zabitím králíka nekrmíme vůbec , v kotci má být k dispozici jen voda a trochu sena. 

Termín zabití volíme podle věku a ročního období. Jde-li o mládě do 6-ti  měsíců , zabíjíme 1 až 2 dny před zamýšlenou kuchyńskou úpravou , jde - li o starší králíky , 2 až 3 dny před ní. U vyřazených chovných zvířat zabíjíme týden před úpravou s konzumovatelné části králičího těla ukládáme do chladničky. Pokud máme dostatečně velký mrazák , můžeme zabíjet i větší množství králíků současně a podle potřeby je konzumovat po celou zimu.

Králík zabíjíme vždy tak , abychom jim nezpůsobili bolest. Ideální by bylo omráčení elektrickým  proudem a následným proříznutím krčních žil , čímž králík vykrví. Dnes jsou již také nabízeny porážečky opatřené silnou pružinou a ostrým svorníkem , jímž se králík bez náboje tzv. zastřelí , tj. prorazí se mu lebka. Takové zabíjení je zcela bezbolestné , umožní dokonalé vykrvení a nepoškodí kožku. Nicméně v našich drobnochovech zůstane patrně i nadále nejběžnější způsob zabíjení ten, že se králík uchopí méně zdatnou rukou za zadní končetiny a vyzvedne se do výše , tedy hlavou dolů. Po uklidnění zvířete zasadíme tou zdatnější rukou , v níž držíme silnější klacík z tvrdého dřeva , prudkou ránu ,kterou raději ještě opakujeme. Je-li rána dobře umístěna těsně za uši králíka , nemusí králík ani hlesnout a po opakovaném stahu svalů je králík mrtev. Nedojde-li k vykrvení z uší , nozder a tlamy , prořízneme krční žíly , aby se tak stalo. Nevykrvené maso je nevzhledné a méně chutné . Ještě než zavěsíme mrtvého králíka za zadní končetiny , tedy před stahováním kůže , vyprázdníme močový měchýř zvířete klouzavým tlakem prstů nebo dlaně na břicho směrem k pohl. orgánům. Po¨kud jsme toto všechno splnili , můžeme se vrhnout na stahování králíka.

Králíka stahujeme , dokud je tělo ještě teplé , a to pomocí ostrého nože. Postup při stahování poradí každý zkušenější králikář , který Vám to určitě i velmi rád předvede. Při stahování je potřeba dbát na přesnost , aby kožka nebyla poškozená a my utržili při výkupu nejvyší cenu.

jestliže máme králíka staženého , otevřeme podelným řezem bříšní dutinu. Nepoživatelné vnitřnosti tj, střeva , žaludek , močový měchýř a pohl. orgány a také žlučový váček z jater odstraníme velmi opatrně , abychom nepotřísnili maso a poživatelné vnitřnosti , kterými jsiu srdce , ledviny , plíce a játra. Je-li králík starší a má úložky sádla , vyjmeme i toto sádlo neboť nám poslouží v kuchyni jako vynikající tuk. Hlavu králíka nikdy nezahazujeme , ale také ji stáhneme a vyloupneme oči. Hlava nám poslouží k přípravě znamenité králičí polévky. Chodidla všech končetin uřizneme , maso s poživatelnými vnitřnostmi uložíme do chladničky nebo mrazáku . Kožku přirozeně odblaníme , napneme na napínák a pověsíme na stinné místo , pokud možno s průvanem.