Krmení králíků

Krmivo králíků musíme rozdělit do několika bodů:

  1. Jádrové  krmivo
  2. Objemné krmivo
  3. Šťavnaté krmivo
  4. Granulované krmivo

Jádrové krmivo

Do jádrového krmiva by jsme mohli zařadit všechny obiloviny .ˇ

Králík , jako každé hospodářské zvíře potřebuje jako základ jadrné krmivo.

OVES

Jako nejšetrnější a nejvhodnější jadrnné krmivo pro králíky je oves. Oves se používá zejména pro krmení chovných kusů , jelikož samice po něm nezatloustnou , nezpůsobuje králíkům nadýmání a je pro králičí trávení nejšetrnější , jelikož obsahuje hodně vlákniny. Oves také podporuje rozmnožování a způsobuje pravidelnou říji.

JEČMEN

Dalším mezi chovateli nejpoužívanějším krmivem je ječmen. Ječmen se používá zejména při odchovu a výkrmu mladých králíků pro jatečné účely. Králíci po něm přibírají lépe než po ovsu. Moc by se neměl používat pro chovné jedince z důvodu zatloustnutí. Ale nic nezkazíte , když ho dáte samici při odchovu mladých , když je kojí , ale pozor , pomalu navykat jako u všeho.

PŠENICE

Pšenice se v chovu králíků nedoporučuje , jelikož má hodně lepku a škrobu , ale málo vlákniny , takže králíkům způsobuje nadýmání a zažívací potíže. Samozřejmě že se do směsi obilovin může malá část přidat.

KUKUŘICE

Kukuřice je opravdu už jen výkrmová plodina pro králíky na výkrm. Chovné kusy by ji skoro vůbec neměli dostávat , jelikož u samice mohou zarůst tukem vaječníky a samici buď nebudete moc  připustit a nebo budete mít minimum mladých. Kukuřice je ale velmi vhodná pro králíky na výkrm. Samozřejmě by se neměla podávat jako hlavní dávka , ale pouze jako přídavek. Nejlépe je ji podávat přímo v nevyloupaných klasech , králíci se alespoň zabavěj.

Když se podává hodně kukuřice , může se stát , když zabijete králíka , že má žluté sádlo. Ničeho se nelekejte , je to z té kukuřice a není to nic toxického.

------------------------------------------------------------------------------------

Objemné krmivo

  Objemné krmivo je pro králičí trávení také velmi důležité. Objemným krmivem se myslí samozřejmě seno.

  1. LUČNÍ SENO

Luční seno se v českých chovech vyskytuje nejčastěji. Seno je pro králíka velmi důležité z důvodu správného trávení. Seno je pro králíka zdroj dlouhé vlákniny.

Zkrmování sena by mělo být tzv. ad libidum , to znamená neustále 24 hodin denně.

Seno by mělo být krásně zelené , nepřemoklé kvůli zachování vitamínů a zdraví prospěšných látek.

NEMĚLO by se podávat seno plesnivé, shnilé,zapařené , několikrát zmoklé , jelikož všechny tyto faktory se promítnou do zdraví králíka v negativním směru.

Když dáte králíkovy krásné voňavé zelené seno , všechno vám pěkně s chutí slupne , zato když mu dáte nějaké horší kvality , tak Vám vše vyhrabe na zem a vybere si pouze to , co se bude líbit.

Dále bych měl upozornit na to , že králík by neměl dostat seno čerstvé. Seno se po sklizni musí nechat minimálně 6 týdnů tzv. vyprchat , jestliže budete zkrmovat seno dříve než za 6 týdnů , riskujete u králíků zdravotní potíže z hlediska trávení.

 

  1. VOJTĚŠKOVÉ SENO

Vojtěškové seno je velmi bohaté na bílkoviny a dusíkaté látky. Králíkům by se nemělo podávat jako hlavní dávka , mělo by se míchat s lučním , jinak opět hrozí trávící potíže.

Vojtěškové seno se také velmi špatně suší , jelikož po usušení se vždy lístečky odrolí a vám zbudou akorát stonky.

------------------------------------------------------------------------------

Šťavnatá krmiva

 

Do šťavnatých krmiv počítám veškerou zeleninu,ovoce trávu atd.

Králíkům by se mělo podat jen tolik Šťavnatého krmiva , aby ho velmi rychle zkonzumovalia aby to v kotci nezačalo hnít či aby se to nezapařilo.

Každý králík by měl alespoň 2x do týdne dostat trošku šťavnatého krmiva , ať už kousek jablíčka či mrkvičky , tak i nějakou tu trávu , ta se může krmit klidně každý den , ovšem pozor pomalu králíky navykat a trávu podávat králíkům starším 3 měsíců.

Trávy by se mělo dávat pouze tolik , aby to králík okamžitě zkonzumoval, jinak hrozí zapaření a pokud by králík snědl zapařenou trávu , nafoukne se a může dojít až ke smrti. Stejně by se neměla podávat tráva mokrá či moc studená , všechny tyto faktory králíkovi na zdraví moc nepřidají.

Zelenina by při podávání neměla být nahnilá či plesnivá a neměla by být moc špinavá , lepší je ji trošku opláchnou od hlíny

Když všechny tyto zásady splníte , váš králík bude velmi spokojený.

                    ------------------------------------------------------------------

  1. Granulovaná krmiva

 

Stále více chovatelůzačíná přecházet na granulovaná krmiva.

Na trhu jsou k dostání Kompletní krmné směsi ( KKS ) pro králíky.

Můžete si vybrat buď s kokcidiostatiky nebo bez kokcidiostatik .

 

GRANULE S KOKCIDIOSTATIKY

 

U těchto granulí má Váš králík poměrně omezený jídelníček , jelikož k těmto granulím můžete dávat pouze seno a vodu , nic jiného by neměl dostat. Kdyby jste mu dávali něco jiného , hrozí u něho rozjetí kokcidiózy.

 

GRANULE BEZ KOKCIDIOSTATIK

 

K těmto granulím můžete bez rizika přidávat vše jako normálně , žádné omezení se k nim nevztahuje.